Меню сайту
Форма входу
Категорії розділу
Подія дня [669]
Висвітлюються цікаві новини
Книжкова новинка [923]
Новинки літератури та періодики, що надходить до фондів бібліотеки
Наші інтерв’ю [22]
Інтерв’ю з користувачами бібліотеки, колегами, відомими людьми Рокитнівщини
Колонка оголошень [138]
Оголошення про заходи бібліотеки, району
Book-симпатія [88]
Читацькі вподобання наших користувачів
Пошук
Календар
«  Січень 2025  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Наше опитування
Оцініть наш блог
Всього відповідей: 1110
Друзі сайту




    






Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Субота, 25.01.2025, 20:36ГоловнаРеєстраціяВхід
БІБЛІОNEWS
блог Рокитнівської центральної районної бібліотеки
Вітаю Вас Гість | RSS
Головна » Подія дня
« 1 2 ... 30 31 32 33 34 ... 66 67 »

Бажан Микола Платонович — український письменник, філософ, громадський діяч, перекладач, поет. Академік АН УРСР (з 1951 року), заслужений діяч науки УРСР (з 1966 року), заслужений діяч мистецтв Грузинської РСР (з 1964 року), народний поет Узбецької РСР.

 Народився Микола 9 жовтня 1904 року в Кам'янці-Подільському, але його юнацькі роки пройшли в Умані. Батько його, Платон, був військовим топографом, за неперевіреними чутками генеральського рангу.

Десь коло 1922 Бажан, який закінчив Уманський кооперативний технікум, їде до Києва учитися тут в Кооперативному інституті, а потім в Інституті зовнішніх зносин.

Початок літературної творчості

Михайль Семенко вводить Бажана в літературне життя (перший друкований вірш Бажана «Сурма юрм» у «Жовтневому збірнику панфутуристів», Київ, 1923). Та куди більший вплив, ніж Семенко, мали, мабуть, на юнака експресіоністичні вистави Леся Курбаса в «Березолі», а пізніше Олександр Довженко, з яким Бажан познайомився, працюючи у ВУФКУ (Всеукраїнське фотокіноуправління). Бажан був одним із перших відкривачів і захоплених пропагандистів геніального кіномистецтва Довженка, а пізніше видав книжку про нього («О. ДОВЖЕНКО». Київ, ВУФКУ. 1930, 32 стор.).

Співпраця з Хвильовим

Листи Хвильового до літературної «молодої молоді» та запекла дискусія навколо них остаточно розлучають Бажана із футуризмом, і він опиняється в числі 25 «вільних академіків», що утворили ВАПЛІТЕ. Роки життя в Харкові і співпраці з Хвильовим і «романтиками вітаїзму» під постійним вогнем партійної критики були найпліднішими творчими роками в усьому дотеперішньому житті Бажана.

Відносини із радянською владою

З юних дебютантів другої половини двадцятих років Бажан єдиний устиг за короткі п'ять хвилин до «дванадцятої» (1928 — 1931) вивершитись на богатиря поезії нашого сторіччя. Його виступ із першою книжкою стався в час, коли кремлівський Вій уже показав пальцем на викритого Кагановичем автора «Синіх етюдів» і «Камо грядеши». Москва вже йшла в другу фронтальну атаку проти України, і російсько-українська політична, культурна й усяких інших форм війна дійшла критичного пункту.

21-річний Бажан приєднується до найвідважніших, кличе іти назустріч бурі, «рубати ланцюги причалів»; «в часи смертельного авралу і компаса і серцю метнутись не даси убік». («Нічний рейс», 1927). І дійсно, наступних кількох аварійних років Бажан (подібно як Микола Куліш п'єсами) капітально зміцнює позиції молодого українського відродження своїми найкращими творами — «Будівлі», «Гетто в Гумані», «Розмова сердець», «Сліпці»... Тоді на межі тридцятих років російська радянська поезія вже нічого р ... Читати далі »

Категорія: Подія дня | Переглядів: 738 | Додав: Ксюша | Дата: 09.10.2014 | Коментарі (0)

Врецьона Григорій Захарович (* 8 жовтня 1839, м. Винники ;— †  2 листопада 1901, Львів)— педагог і освітній діяч, редактор, видавець педагогічного журналу та автор підручників і популярних видань.

Біографія.

Григорій Врецьона народився і жив у Винниках. Батьки: Захарій Врецьона і Анастасія Банах. Початкову освіту здобув у 1850 р. у місцевого дяка Самойловича. Далі продовжив навчання у бурсі Ставропігійського інституту. Спочатку навчався у греко-католицькій взірцевій школі, потім - у бернардинській гімназії. Після навчання закінчив дворічні педагогічні курси.

Педагогічна діяльність.

Педагогічну діяльність Григорій Врецьона розпочав на початку 1862 року — спершу як шкільний практикант у взірцевій греко-католицькій школі при Народному домі Львова. З 1 березня 1862 р. працював учителем у селі Підгірці Золочівського повіту. Тут Григорій Врецьона працював упродовж 15-ти років — спершу вчителем, а пізніше-управителя двокласної школи.

З 1877 р. Григорій Врецьона — старший учитель, а наприкінці своєї праці — заступник управителя в єдиній на той час українській школі при чоловічій учительській семінарії у Львові. Г.Врецьона активно відстоював право українців на рідну школу, його позиція базувалася на засадах народності, демократизації, гуманізації навчально-виховного процесу. Саме у цей період найяскравіше виявився талант Григорія Захаровича як педагога, громадського діяча й видавця. Першу народну школу з українською мовою викладання він називав «єдиноє сонце на нашім небосклоні». Г.Врецьона вважав необхідним спільну працю навчального закладу, батьків і громади у вирішенні освітньо-виховних завдань.

Громадська діяльність.

Григорій Захарович Врецьона - відомий у Галичині громадський діяч. Член ряду українських товариств, директор Крайового Кредитового Союзу, один з організаторів товариства «Просвіта» у Львові. Разом з Г. Гірняком організував «Просвіту» і у Винниках (1896р.). Він здобув собі славу чесної, безкорисливої, відданої національній ідеї людини. Г. Врецьона активно публікувався в педагогічних часописах «Учитель», «Слово», «Газета шкільна», «Ластівка», «Діло», «Зоря».

Науково-видавнича діяльність.

У 1880 р. Григорій Захарович Врецьона заснував перший професійний вчительський журнал «Школьна Часопис» з метою «розбудити» вчителів і розпочати шкільний рух. Упродовж 10-ти років він був незмінним редактором цього журналу, з яким співпрацювали відомі в Галичині автори - Олександр Барвінський, Михайло Банах, Павло Кирчів, Іван Хабаровський, Роман Заклинський, Кирило Кахникевич, Наталія Гладилович, Стефан Ковалів.

... Читати далі »

Категорія: Подія дня | Переглядів: 789 | Додав: Ксюша | Дата: 08.10.2014 | Коментарі (0)

Сергій Павлович Шелухін — український вчений, видатний юрист, відомий історик, дипломат, громадський і політичний діяч, представник народницько-демократичного напрямку української політичної думки міжвоєнного періоду, письменник (писав вірші під псевдонімом С. Павленко), педагог, член п'яти наукових товариств.

Народився 7 жовтня 1864 р. в с. Деньга Полтавської губернії. У 1881 р. закінчив Лубенську класичну гімназію, у 1885 — фізико-математичний і в 1889 р. — юридичний факультети Київського університету. Працював юристом у судових установах Єлизаветграда, Кам'янця-Подільського, Кишинева (1890—1899), прокурором і суддею в Одесі (1899—1917). Був членом Київського правничого товариства при університеті св. Володимира, Історико-філологічного товариства при Новоросійському університеті, Одеського товариства історії та старожитностей тощо.

На початку 1905 р. С. Шелухін активно включився в національно-визвольний рух в Україні. Після Лютневої революції 1917 р. вступив до Української партії соціалістів-федералістів, очолював революційний комітет в Одесі, був членом Центральної ради, генеральним суддею УНР. У лютому—квітні 1918 р. — міністр судових справ в уряді Центральної ради.

У червні 1918 р. С. Шелухін — голова делегації Української держави на мирних переговорах з урядом РРФСР, з грудня 1918р. — міністр юстиції в уряді Директорії, в

1919 р. — член делегації УНР на Паризькій мирній конференції.

З 1921 р. і до кінця життя С. Шелухін жив і працював у Чехословаччині, був професором і деканом факультету в Українському вільному університеті, а також викладав карне право і політичну історію України в Українському високому педагогічному інституті ім. М. Драгоманова у Празі, був членом Українського історико-філологічного і правничого товариств.

Його перу належить понад 60 статей і чимало книжок з історії українського права й держави, Найпомітніші з них: «Варшавський договір між поляками і С. Петлюрою» (Прага, 1926), «Звідкіля походить Русь» (Прага, 1929), «Додаткові лекції до курсу «Історії українського народу» (Прага, 1932), «Критика нового наукового підручника історії України» (Львів, 1935), «Україна» (Прага, 1937) та ін.

Помер 25 грудня 1938 р. у м. Ржевнице поблизу Праги.

 

ДЖЕРЕЛА: 

http://100v.com.ua/ru/node/3079

... Читати далі »

Категорія: Подія дня | Переглядів: 878 | Додав: Ксюша | Дата: 06.10.2014 | Коментарі (0)

 Володимир Іванович Дарда (6 жовтня 1924, Скопці — 17 липня 1992) — письменник, поет, громадський діяч, член Спілки письменників СРСР з 1983 року.

Володимир Іванович Дарда народився 6 жовтня 1924 року в селі Скопцях (так тоді називалось с. Веселинівка) Баришівського району Київської області. Батьки його були вчителями, батько викладав математику, а мати — українську мову.

Потяг до віршування виник у хлопця ще в шкільні роки, бо дуже любив читати художню літературу. Ще до війни 14-річним школярем надіслав Володимир Іванович вірш «Три брати» на конкурс, оголошений до 20-річчя Червоної Армії республіканською дитячою газетою «На зміну». Вірш відзначили. Згодом було опубліковано і його перше оповідання «Щастя».

Коли почалася Велика Вітчизняна війна, батько пішов на фронт. У душі майбутнього письменника вирували гнів і ненависть До загарбників-фашистів. І він не раз береться за олівець, пише схвильовані рядки поезії. В них — палка любов до Вітчизни, до рідних.

В. І. Дарда — член Спілки письменників СРСР з 1983 року.

З кожним новим твором усе виразніше відчувається спостережливість письменника, його закоханість у життя, людську красу, уважність до найпотаємніших глибин людської психології, вміння побачити прекрасне там, де інший може і пройде байдуже.

А в книзі «Земля, яку сходив Тарас» Володимир Іванович розповідає про життя великого поета, героїчну боротьбу українського народу, подає яскраві картини мальовничих куточків нашої Батьківщини. З особливою любов'ю змальовує письменник м. Березань, де був Т. Г Шевченко.

Повість «Його кохана» (1964 р.) - історико-біографічний твір про Шевченка, про його перший приїзд на Україну в 1843 р та знайомство з княжною Варварою Репніною.

... Читати далі »

Категорія: Подія дня | Переглядів: 1340 | Додав: Ксюша | Дата: 06.10.2014 | Коментарі (0)

     В когорті народних будителів Закарпаття помітне місце займає Євген Фенцик, чия творча діяльність як поета, прозаїка і драматурга, журналіста, історика літератури і публіциста припадає на другу половину ХІХ ст. Родом Євген Андрійович Фенцик із сім’ї сільського священика с. Малої Мартинки на Свалявщині. 
     Навчався Є. Фенцик в Ужгородській і Сатмарській (нині місто   Сату-Маре в Румунії) гімназіях, затим на богословському факультеті Віденського університету. Під час університетських студій у Відні він зацікавився історією та культурою слов’янських народів і пройнявся ідеєю їх єднання, відвідував гуртки цього спрямування.
     Здобувши вищу освіту, з 1869 р. став працювати сільським священиком у закарпатських селах Богаревиці, Буківці, Дусині, Порошкові, Великому Раковці та Горінчеві – останньому селі (на Хустщині) його місця проживання, де і помер. 
     Літературна спадщина Є. Фенцика досить різноманітна своєю тематикою і жанровою широтою. Він був автором численних поетичних, прозових і драматичних творів, публіцистичних нарисів та етнографічних статей, перекладів і фольклорних записів, укладачем церковних проповідей. Свої різножанрові твори і краєзнавчі праці друкував в ужгородських і львівських газетах. 
     Прогресивною і плідною є   також Фенцикова видавнича і журналістська діяльність. У 1885 році він заснував журнал „Листок”, який редагував до останніх днів свого життя. У часописі публікувалися його власні та інших авторів літературно - та історико-краєзнавчі розвідки, науково-популярні статті. Наш земляк уклав також для народних шкіл п’ять підручників з русинської граматики, історії, арифметики, природознавства, фізики, а для віруючих — "Молитвослов” і "Литургику”. Вдячна культурно-мистецька громадськість Закарпаття встановила й урочисто відкрила в Ужгороді (біля теперішньої обласної філармонії) 16 травня 1926 року пам’ятник Є. Фенцику (скульптор Олена Мондич).
 
Джерела:
Категорія: Подія дня | Переглядів: 655 | Додав: WWWWW_W | Дата: 03.10.2014 | Коментарі (0)

     Привіт друзі, за рекомендаціями Президії та активу Української бібліотечної асоціації щодо проведення загальноукраїнських акцій до Всеукраїнського дня бібліотек хочу поділитьсь з Вами святковими моментами в ході «Марафону бібліотечних новин».
     Розпочали святкувати професійне свято ще 29 вересня  Велопробігом «Стань читачем бібліотеки сьогодні!». Детальніше про це можна почитати за посиланням: http://roklibr.at.ua/news/veloprobig_stan_chitachem_biblioteki_sogodni/2014-09-30-407

 
   
     30 вересня, як зазвичай у бібліотеці «День відкритих дверей» під девізом «Бібліотек@ - територія єдності».

Категорія: Подія дня | Переглядів: 677 | Додав: WWWWW_W | Дата: 01.10.2014 | Коментарі (0)

     Дереч Дмитро Григорович (* 24 вересня 1914, Решетилівка — † 28 травня 2007, Вінниця) — український прозаїк, драматург, перекладач. Перебував у Спілці письменників України від 1953 р.
     Народився в містечку Решетилівці на Полтавщині в сім’ї селянина-бідняка. Було це 24 вересня 1914 р. Після закінчення в  Решетилівці семирічки влився в робітниче середовище, спочатку як учень фабрично-заводського учнівства / ФЗУ /, а потім як слюсар. З осені 1935 року - студент. Закінчив Харківський інститут механізації сільського господарства й відразу був призваний в армію. В Збройних Силах СРСР прослужив шість років, з них три з половиною роки брав участь у бойових діях на фронтах Великої Вітчизняної війни.
     Службу починав рядовим учбової роти, а закінчив її у званні інженер-капітана інженерно-дорожних військ. Був демобілізований у Львові в червні 1946 року й відразу почав працювати - у видавництві, в редакції газети "Вільна Україна”. На радіо, спеціальним кореспондентом газети "Радянська Україна” по західним областях, кореспондент Укррадіо - спочатку по Львівській, а з осені 1959 року по Вінницькій областях. З лютого 1971 року, тобто одночасно з утворенням Вінницької письменницької організації - відповідальний її секретар. А з осені 1974-го року - пенсіонер.
     Першою літературною спробою треба вважати участь в літературному конкурсі Харківщини у 1940 році, в якому його оповідання "Звичайні люди” (російською мовою) було відзначене третьою премією.
     Перші окремі видання з’явилися у 1949 році. Це нариси "Бійці” та "Майстри прозорої стрічки” (остання брошура у співавторстві). З цього часу жанри нарисів та літературних записів з уст цікавих людей стали для нього постійними. До цих жанрів належать такі видані книги й брошури: "Широкі обрії”, "Так здобувалася перемого”, "Вони випереджають час”, "Львівські знайомі”, "Раціоналізатори”. Ряд нарисів і розповідей були опубліковані в різних збірниках: "Овіяні славою імені” (про Героїв Радянського Союзу, уродженців Вінниччини, десять нарисів), "Ми йшли до тебе, Перемого” (в книзі вміщено два літзаписи письменника) та в деяких інших збірниках.
Категорія: Подія дня | Переглядів: 646 | Додав: WWWWW_W | Дата: 23.09.2014 | Коментарі (0)

     Михайло Михайлович Коцюбинський народився 17 вересня 1864р. в м. Вінниці в сім'ї дрібного урядовця. Дитинство та юність майбутнього письменника минули в містечках і селах Поділля, куди переводили батька по службі. Освіту здобував у Барській початковій школі (1875 — 1876) та Шаргородському духовному училищі (1876 — 1880). 
     Коцюбинський почав пробувати свої сили в літературі рано, брався за поезію, переклади, нариси, та швидко головним полем його письменницької діяльності, справжнім покликанням стає художня проза. З перших спроб Коцюбинського-прозаїка до нас дійшли оповідання "Андрій Соловійко, або Вченіє світ, а невченіє тьма” (1884), "21-го грудня, на введеніє” (1885), "Дядько та тітка” (1885). 
     Друкуватися Коцюбинський почав у 1890р. — львівський дитячий журнал "Дзвінок” опублікував його вірш "Наша хатка”. В цьому ж році він побував у Львові, встановивши творчі контакти з місцевими літераторами та видавцями, зокрема Франком. Поїздка поклала початок постійному співробітництву Коцюбинського в західноукраїнських виданнях. 
     На початку 1891р. він їде в с. Лопатинці на Вінниччині, де поєднує роботу домашнього вчителя в родині місцевого службовця з поглибленим вивченням життя села, народної мови, культури і розпочинає серйозну літературну працю. За один 1891 рік з-під його пера виходять оповідання "Харитя”, "Ялинка”, "П'ятизлотник”, повість "На віру”, віршована казка "Завидющий брат”. Твори привернули увагу літературної громадськості, засвідчили, що в українську прозу прийшов талановитий художник. 
     На початку 90-х рр. частина молодої української інтелігенції, перейнятої ліберально-просвітительськими ідеями, утворює організацію "Братство тарасівців”, з учасниками якої Коцюбинський деякий час підтримував зв'язок. Цей зв'язок відбився на його творчості. У казці "Хо” (1894) Коцюбинський підносить значення ліберально-просвітительської діяльності. 
     Роки перебування Коцюбинського на урядовій службі в Молдавії і Криму дали життєвий матеріал для його творів "Для загального добра” (1895), "Пе-коптьор” (1896), "Посол від чорного царя” (1897), "Відьма” (1898), "В путах шайтана” (1899), "Дорогою ціною” (1901), "На камені” (1902), "У грішний світ”, "Під мінаретами” (1904). Одним із свідчень того, що Коцюбинський своїми творами молдавсько-кримського циклу виходив за межі локальних проблем, є те, що його повість "Для загального добра” була надрукована в перекладі російською мовою у журналі "Жизнь” (1899, кн. 12). 
     Багата творчими здобутками п'ятирічна служба у філоксерній комісії стала періодом інтенсивного зростання письменника. Залишивши роботу в комісії, він після безуспішної спроби влаштуватися на роботу в Чернігові, де жила сім'я, їде до Житомира і займає різні посади в редакції місцевої газети "Волынь”. На початку 1898р. Коцюбинський нарешті дістає роботу в чернігівському земстві. 
     Важливим моментом світоглядно-художньої еволюції Коцюбинського було оповідання "Лялечка” (1901). У "Лялечці” Коцюбинський постає визначним майстром психологічного аналізу. Зосередження уваги на психологічних колізіях стає визначальною рисою творчості Коцюбинського. 
     Дещо окремо в доробку Коцюби ... Читати далі »
Категорія: Подія дня | Переглядів: 755 | Додав: WWWWW_W | Дата: 16.09.2014 | Коментарі (0)

     Михайло Олександрович Максимович — український вчений-енциклопедист, історик, філолог, етнограф, ботанік, поет зі старшинського козацького роду на Полтавщині, перший ректор Київського університету ім. Т. Г. Шевченка.

Біографія.
     Народився на хуторі Тимківщина (тепер с. Богуславець Черкаської області) в сім’ї Олександра Максимовича(1773-1834) сільського судді.
     У 1819 закінчив Новгород-Сіверську гімназію.
     1823 р. закінчив Московський університет (словесний і природничий відділи філософського факультету, згодом ще й медичний). Залишився при університеті для науково-академічної праці, викладав ботаніку.
     1833 р. одержав учений ступінь доктора й був іменований ординарним професором на кафедрі ботаніки Московського університету.
     1834 р. у відкритому тоді Київському університеті Максимович дістав професуру російської словесності й був обраний першим ректором університету (до кінця 1835 р.).
Категорія: Подія дня | Переглядів: 911 | Додав: WWWWW_W | Дата: 15.09.2014 | Коментарі (0)

     Анатоль Патрикійович Свидницький (Петриченко) (*1834—†1871, Київ) — український письменник, громадський діяч і фольклорист, народився в с. Маньківцях Гайсинського повіту, на Поділлі, в родині священика.

Життєпис.
     Батько родини Патрикій Якович (1800–1870), розпочавши службу дячком, у 1836 р. одержав сан священника. Отець Патрикій був простою людиною, але любив книжку і зібрав чималу бібліотеку.
     Мати письменника, Мотрона Лаврентіївна Ганчевська, дочка колишнього уніатського пароха села Попова Гребля, походила з шляхти.
     Сім'я Патрикія Свидницького була чимала — чотири сини і дві дочки.
     У 1843 р. Анатолій вступає до Крутянської духовної школи (бурси). Закінчив її у 1851 р., після чого вступає до Подільській духовній семінарії у Кам'янці-Подільському і, не закінчивши її, вступив (1856) до Київського університету, на медичний факультет. Згодом перевівся на філологічний факультет, котрий через матеріальні труднощі не закінчив.
     Згодом учитель у Миргороді (1860–1862), акцизний чиновник у Козельці (1862 — 69). Працював у Козелецькому повітовому земстві, котре розміщувалося у Будинку полкової канцелярії.
Категорія: Подія дня | Переглядів: 615 | Додав: WWWWW_W | Дата: 12.09.2014 | Коментарі (0)


Хостинг від uCoz Рокитнівська ЦСПШБ © 2025 ¦ Розробка та дизайн: Іван Соколов