Іван Смолій — український письменник, творець різновидного літературного жанру. Народився 14 серпня 1915 р. в с. Михновиць, повіт Турка на Бойківщині серед мальовничої природи зелених Карпат.
Почав свій письменницький шлях 1937 р. надрукуванням кількох поезій в літературно-мистецькому часопису «Назустріч» й оповідання «Зустріч» у львівському щоденнику «Новий час» та «Кар’єра будівничого» у щоденнику «Діло». Першою його книжкою була п’єса «Життя на вазі». Друкована того ж року 1939 повість «Гранатові історії» не появилася через воєнні події.
Хвилі Другої світової війни перекинули його з родиною в Західнуу Німеччину, де 1947 р. в Реґензбурзі вийшла його перша збірка оповідань «Дівчина з Вінниці».
З переїздом до США його праця розгортається буйніше, появляються його твори: «Кордони падуть» (1951), збірка оповідань «Манікени» (1956), опісля збірка оповідань «Зрада» (1959).
У Видавництві часопису «Свобода» в Нью-Джерзі, з яким І. Смолій довгі роки тісно співпрацював, друкує не тільки свої прозові твори, але і статті на літературно-критичні теми. У «Свободі» була частково друкована повість «У зеленому підгір’ї» (1960).
І. Смолій був головним редактором часопису «Народна Воля», офіційного органу Українського Братського Союзу, належав до Спілки Українських Письменників у екзилі «Слово» й Спілки Журналістів Америки, публіцист, есеїст, літературний критик, фейлетоніст (Максим Булька), автор повістей, оповідань, нарисів, п’єс, фейлетонів і ряду статей на політичні і літературні теми включно з творами для молоді — «Сонцебори».
Творчість Івана Смолія здобула чимало признань, відзначень і нагород. У1981—1982 рр. двічі здобув нагороду його останній роман «Неспокійна осінь» (1981).
Творчість Івана Смолія відзначалася не лише мистецькою формою і непересічним талантом, але твори були просякнуті любов’ю до своєї землі, любов’ю до українського народу з чітким виявом соборності. У його творах він відображував великі духовні вартості та моральні чесноти української людини.
Помер Іван Смолій 24 лютого 1984 р. в м. Ютика недалеко від Нью Йорку, США, де його й поховано.
Із-за життєвих обставин пришилося жити поза межами України, одначе він присвячував свої творчі сили землі свого кореня.
Джерела:
http://ukrlitera.ru/index.php/literatura/327-2013-02-04-07-18-13
https://uk.wikipedia.org/wiki/Смолій_Іван