Васи́ль Миколайович Пачо́вський — український поет, історіософ і мислитель.
Народився поет 12 січня 1878 в Жуличах біля Золочева. Його Батько — сільський священик, патріот і народовець. Мати Марія походила з роду Боярських, в якому теж було багато священиків.
1886 року Василь пішов до школи, а 1889 його віддали до польської гімназії у Золочеві. 1891 року коли помер батько син мусив часто голодувати. Вчителював у гімназіях Львова (1909) та Відня і був одним з організаторів літературної групи «Молода муза».
1915-18 працював у таборах військовополонених українців в Австрії та Німеччині. На заклик «Союзу Визволення України», працював у Перемишлі і Львові. З приходом українців із царської армії, вів там національно-освідомлюючу, освітню й видавничу роботу.
1919 переїхав до Ужгорода де став редактором часопису «Народ». 1920—29 — Василь Пачовський стає професором Ужгородської та Берегівської гімназій, а у 1933 році після поверненя до Галичини, був викладачем Львівського університету. З приходом більшовиків став учителем української мови в середній школі, де вчив ще до війни. Брав участь у засіданнях Організаційного комітету письменників Львова у Клубі письменників.
1940 року йому запропонували викладати українську мову у Львівському університеті. Помер поет у Львові навесні 1942 року від застуди.
На жаль сьогодні Василь Миколайович Пачовський призабутий, хоча 40 років невтомно працював для літератури і створив близько 30 творів, а всі його писання налічують півсотні назв але більшість так і не було видано. Належав до «Молодої Музи», гуртка українсько-галицьких поетів, які наслідували західноєвропейський модерністський напрям у літературі, її органом було видавництво «Світ», що діяло в 1906–1909 роках.
Джерела:
https://onlyart.org.ua/biographies-poets-and-writers/pachovskyj-vasyl-biografiya/
https://uk.wikipedia.org/wiki/Пачовський_Василь_Миколайович
http://www.poetryclub.com.ua/metrs.php?id=538&type=biogr
Творчість:
http://www.poetryclub.com.ua/metrs.php?id=538&type=tvorch
http://md-eksperiment.org/etv_pages.php?album_id=347&category=features