Меню сайту
Форма входу
Категорії розділу
Подія дня [669]
Висвітлюються цікаві новини
Книжкова новинка [923]
Новинки літератури та періодики, що надходить до фондів бібліотеки
Наші інтерв’ю [22]
Інтерв’ю з користувачами бібліотеки, колегами, відомими людьми Рокитнівщини
Колонка оголошень [138]
Оголошення про заходи бібліотеки, району
Book-симпатія [88]
Читацькі вподобання наших користувачів
Пошук
Календар
«  Серпень 2016  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Наше опитування
Оцініть наш блог
Всього відповідей: 1110
Друзі сайту




    






Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Середа, 24.04.2024, 01:36ГоловнаРеєстраціяВхід
БІБЛІОNEWS
блог Рокитнівської центральної районної бібліотеки
Вітаю Вас Гість | RSS
Головна » 2016 » Серпень » 26 » 27 серпня 2016 року - 160 років від дня народження Івана Яковича Франка (1856–1916), укр. письмен., драматурга, вченого, громадського діяча.
12:14
27 серпня 2016 року - 160 років від дня народження Івана Яковича Франка (1856–1916), укр. письмен., драматурга, вченого, громадського діяча.

 Іван Франко - це розум і серце нашого народу.

Це боротьба, мука і передчуття щастя України і людськості».

Максим Рильський

     Іва́н Я́кович Франко́ (27 серпня 1856, с. Нагуєвичі — 28 травня 1916ЛьвівАвстро-Угорщина) — український письменник, поет, публіцист, перекладач, учений, громадський і політичний діяч. Доктор філософії (1893), дійсний член Наукового товариства імені Шевченка (1899), почесний доктор Харківського університету (1906).

     Дитинство та роки навчання Івана Франка

     Майбутній письменник та поет Іван Франко народився в селі Нагуєвичі, Львівської області 27 серпня 1856 року в селянській родині. Сім’я, в якій народився Іван Франко не належала до категорії зовсім бідних, адже батько тяжко працював ковалем і утримував не тільки свою сім’ю, а й всю родину.

     Своє навчання Іван Франко розпочав з початкової школи, що знаходилася в селі Ясениця-Сільна, потім навчався при василіанському монастирі, а далі вступив до Дрогобицької гімназії. По закінченню гімназії Іван Франко продовжив навчання у Львівському університету на філософському факультеті. Далі майбутній письменник продовжив навчання в Чернівецькому та Віденському університетах, адже батько завжди прагнув дати синові хорошу освіту.

     Коли хлопчикові виповнилось дев’ять років пішов з життя його батько, який для сина був найближчим порадником, і життя майбутнього письменника стало далеко не легкими. В своїх оповіданнях він передає окремі моменти свого життя. З таких творів, як «Грицева шкільна наука», «Олівець» ми дізнаємось, як деколи доводилось важко юному таланту.

     Будучи учнем Дрогобицької гімназії, Франко уже в той час виявляв феноменальні здібності. Він мав таку унікальну пам'ять, що йому було достатньо один раз послухати урок і він міг майже дослівно переповісти всю інформацію своїм друзям.

     В той час Франко дуже багато читав і не тільки твори класиків, але й популярні видання на природничі, культурологічні та історичні теми.

     Творче життя письменника

     Все своє життя Іван Франко займався самоосвітою. Він вивчав твори не тільки українською мовою, а й європейськими. Завдяки творам Маркіяна Шашкевича та Тараса Шевченка, юнак захопився усною народною творчістю та виявив підвищений інтерес до української мови. Ним була зібрана доволі велика бібліотека, в якій було близько п’ятисот книжок, як українською мовою, так і мовами європейських народів.

     Перші літературні твори

     Перші свої літературні твори Франко надрукував під час навчання, в студентському журналі «Друг», де згодом він став членом редакції. Після вступу до студентського «Академічного гуртка», Франко стає не тільки його активним працівником і автором. Він починає друкувати поезії, робить переклади та пише першу велику повість «Петрії і Довбущуки».

     Крім того, він з великим захопленням почав цікавитись революційно-демократичною літературою і згодом почав робити її переклади та друкувати в журналі «Друзі», що й стало причиною його першого арешту.

     Політична діяльність Івана Франка

     Після звільнення з під арешту Іван Франко ще з більшим запалом стає на шлях активної боротьби. Він допомагає організовувати гуртки у Львові та разом з Павликом засновує часопис «Громадський Друг», який після конфіскації виходив під назвами «Дзвін» і «Молот». А в 1880 р. Франка обвинувачують в підбурюванні населення проти влади та заарештовують знову. Після ув’язнення письменник був змушений припинити свою політичну діяльність в університеті, так як знаходився під постійним наглядом поліції. Після такої невдачі, письменник почав працювати в польській газеті, а потів в австралійській. Ці роки він згодом назвав працею в наймах.

     Останні роки життя Івана Франка

     Останні роки свого життя він тяжко хворів, його переслідував страшенний біль, але він не відступав і продовжував творити. За цей складний час він зумів зробити понад дві сотні різних поетичних перекладів та переспівів.

     А 28 травня 1916 р. великого митця України не стало. Він помер у Львові і був похований на Личаківському цвинтарі, а на могилі встановили скульптуру Каменяра.

Біографія. Джерела:

http://edufuture.biz/index.php?title=Іван_Франко._Короткі_відомості_про_митця_і_його_багатогранну_творчість.

https://uk.wikipedia.org/wiki/Франко_Іван_Якович

http://ukrclassic.com.ua/katalog/f/franko-ivan/2337-ivan-franko-biografiya-skorocheno

http://lib.if.ua/franko/1329131045.html

http://www.abc-people.com/data/franko/dat1.htm

http://www.memory.gov.ua/publication/franko-ivan-yakovich

Твори он-лайн:

http://ukrlit.org/franko_ivan_yakovych/tvory

http://www.ukrlit.vn.ua/author/franko.html

http://onlyart.org.ua/ukrainian-poets/virshi-ivana-franka/

http://www.poetryclub.com.ua/metrs.php?id=109&type=tvorch

 

Категорія: Подія дня | Переглядів: 934 | Додав: WWWWW_W | Рейтинг: 0.0/0
   
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Хостинг від uCoz Рокитнівська ЦСПШБ © 2024 ¦ Розробка та дизайн: Іван Соколов